Kontrola laptopów i notebooków - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Kontrola laptopów i notebooków
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Kontrola laptopów i notebooków


2017-10-30
harddrive
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej szczególną uwagę przywiązuje do rozwoju rynku oraz nowych technologii. Prowadząc kontrole, bierze pod uwagę zmieniające się trendy oraz szczególnie przygląda się wyrobom z tych segmentów rynku elektroniki, które podlegają największym zmianom.

 

Z tego względu Inspektorzy UKE przeprowadzili kontrolę 20 laptopów i notebooków, które powinny spełnić wymagania określone w Dyrektywie R&TTE1  lub RED2 . Wyroby tego typu podlegają częstym zmianom rozwiązań technicznych. 
Laptop


Cel Kampanii
Celem kampanii było sprawdzenie sytuacji na rynku laptopów i notebooków, w szczególności upewnienie się, że wyroby te spełniają stawiane im wymagania i są bezpieczne dla użytkownika.

Kontrola
Wybierając wyroby do kontroli, Prezes UKE uwzględnił w szczególności urządzenia powszechnie dostępne, w różnym przedziale cenowym, różnych marek i modeli. Kontrola obejmowała między innymi przeprowadzenie badań technicznych w Centralnym Laboratorium Badań Technicznych UKE. Ponadto zweryfikowano prawidłowość sporządzanej i dostarczanej z wyrobami dokumentacji.

Technik
Kontrola wymagań technicznych - badania
Kontrola 10 laptopów i notebooków w zakresie spełniania wymagań technicznych polegała na sprawdzeniu zadeklarowanej przez przedsiębiorców zgodności urządzeń z normami zharmonizowanymi. Wyniki w tym zakresie okazały się bardzo dobre. Wszystkie urządzenia przeszły badania pozytywnie. 

Kontrola dokumentacji
Poza wymaganiami technicznymi, przedsiębiorcy muszą przygotować poprawną dokumentację wyrobu. Najprostszym sposobem sprawdzenia takich informacji jest odnalezienie znaku CE na wyrobie lub przeczytanie dokumentu "Deklaracja zgodności". Każdy producent czy importer musi umieścić na wyrobie  lub opakowaniu  informację o swoich danych teleadresowych.
Wykres


Przeprowadzone kontrole dokumentów pokazały, że dla 7 z 20 wyrobów nie zapewniono przedstawionych powyżej informacji. Konieczne było rozpoczęcie działań mających na celu poprawienie stanu rzeczy.

Szczegółowe informacje o kontrolowanych wyrobach znajdują się w załączniku do tego komunikatu.


Dyrektywa 1999/5/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności.
Dyrektywa 2014/53/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylająca dyrektywę 1999/5/WE.

Załączniki do artykułu:
Autor informacji: (Dominik Kołtunowicz) / (2017-10-30)
Udostępnienie informacji: (Klaudia Kieliszczyk) / (2017-10-30 12:48)
Ostatnia zmiana: (Wojciech Gunia) / (2017-10-31 14:00)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie