Nowe mapy popytu na usługi - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Nowe mapy popytu na usługi
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Nowe mapy popytu na usługi


2013-04-12
Mapa popytu
Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił nową edycję ogólnokrajowych map popytu na usługi telefonii stacjonarnej, szerokopasmowy Internet oraz na samorządowe hotspoty z dostępem do Internetu w miejscach publicznych.

 

Czym są mapy popytu

Mapy popytu to ilustracyjne zestawienie informacji o zapotrzebowaniu użytkowników końcowych zgłaszanym przez nich od października 2012 r. na trzy rodzaje usług:
 • telefon stacjonarny,
 • Internet szerokopasmowy,
 • bezpłatny lub za opłatę niższą niż cena rynkowa dostęp do Internetu, świadczony w miejscach publicznych za pośrednictwem bezprzewodowych sieci tzw. hot spotów, przez jednostki samorządu terytorialnego.
Zebrane od użytkowników zgłoszenia są przedstawione w przystępnej formie map i tabel - ujętych na 4 poziomach, tzn. kraj, województwo, powiat, gmina.
Mapy popytu to identyfikacja miejsc, w których istnieje zapotrzebowanie na usługę telefonii stacjonarnej oraz usługę Internetu szerokopasmowego, a także potencjalnych lokalizacji samorządowych punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu. Tym samym mapy są narzędziem służącym lepszemu koncentrowaniu działań na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, poprzez zidentyfikowanie miejsc (lokalizacji, obszarów), gdzie istnieje niezaspokojony popyt na ww. usługi telekomunikacyjne.


Jak powstają mapy popytu

Baza prezentowanych w mapach popytu danych powstaje na podstawie informacji, które wpływają do Urzędu Komunikacji Elektronicznej od:
 • użytkowników końcowych bądź potencjalnych użytkowników końcowych,
 • wojewódzkich, powiatowych i gminnych jednostek samorządu terytorialnego w ramach zorganizowanych akcji zbierania danych o braku dostępu do usług objętych mapami na danym obszarze.
Dane wyświetlane na mapach są na bieżąco aktualizowane. Stąd deklarowany popyt na usługi na danym obszarze nie może jeszcze być uznany za pełny. Nie wszyscy bowiem użytkownicy lub potencjalni użytkownicy tych usług posiadają wiedzę o mapach popytu tworzonych i publikowanych przez UKE, a co za tym idzie, nie wszyscy dotąd skorzystali z możliwości zgłoszenia zapotrzebowania na usługi. Informacje prezentowane na mapach mają więc charakter wyłącznie ilustracyjny/orientacyjny.


Ankiety zgłoszeń

W celu zgłoszenia braku możliwości korzystania z usług telekomunikacyjnych objętych zakresem map popytu, prosimy o wypełnienie formularzy ankiet na stronie UKE:

BRAK TELEFONU             BRAK INTERNETU            BRAK HOTSPOTU


Udostępnienie informacji: (Jacek Strzałkowski) / (2013-04-12 14:15)
Ostatnia zmiana: (Jacek Strzałkowski) / (2013-04-12 14:12)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie