Prezes UKE staje w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Prezes UKE staje w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Prezes UKE staje w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej


2014-06-23
Logo UKE
Prezes UKE Magdalena Gaj zajęła stanowisko w sprawie udostępniania danych osobowych objętych tajemnicą telekomunikacyjną w sprawach cywilnych. Prezes UKE podkreśla prawo obywateli do prywatności i brak podstaw prawnych do żądania przez sądy cywilne i komorników danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną.

 
Prezes UKE zajął stanowisko w wyniku zapytań operatorów telekomunikacyjnych, do których trafiają zapytania o dane telekomunikacyjne użytkowników (tzw. dane retencyjne) ze strony różnego rodzaju podmiotów -  zwłaszcza organów ścigania, służb specjalnych i sądów. Cały obszar zbierania danych o obywatelach RP oraz działań operacyjnych z tym związanych, reguluje kilkanaście aktów prawnych, m.in. ustawy kompetencyjne służb specjalnych, Ustawa o prokuraturze, ustawa Kodeks Postępowania Karnego. Wątpliwości budziła natomiast  możliwość udostępniania przez operatorów takich danych na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego (art. 248 par. 1 oraz art. 761 par. 1), o co wnosiły m.in. sądy cywilne czy komornicy.

Jest dla mnie oczywiste, że ochrona tajemnicy telekomunikacyjnej stanowi jedno z praw i wolności człowieka gwarantowanych w Konstytucji RP, dlatego ograniczenie jej obowiązywania może odbywać się tylko na podstawie precyzyjnych zapisów prawa i za zezwoleniem właściwych czynników - podkreśla Magdalena Gaj, Prezes UKE.

Także eksperci prawni, na których dorobku opiera się Prezes UKE, podkreślają, iż poza przypadkami wymienionymi w ustawach, możliwość żądania od operatorów danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną, zwłaszcza tzw. danych retencyjnych nie dotyczy sądów innych niż karne. Konieczność stosowania przepisów retencyjnych wyłącznie do najcięższych przestępstw podkreśla także Komisja Europejska w raporcie z 18 kwietnia 2011 roku.

Reasumując, Prezes UKE stanął na stanowisku, iż przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie są wystarczającą podstawą do ingerowania w prawa i wolności obywatelskie i dane takie nie powinny być przez operatorów na ich podstawie udostępniane.

Całość stanowiska w załączeniu.


Załączniki do artykułu:
Autor informacji: (Magdalena Gaj) / (2014-06-23)
Udostępnienie informacji: (Piotr Jaszczuk) / (2014-06-23 12:31)
Ostatnia zmiana: (Piotr Jaszczuk) / (2014-06-23 12:20)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie