Ukraina znacznie obniży poziom zakłóceń na terenach przygranicznych - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Ukraina znacznie obniży poziom zakłóceń na terenach przygranicznych
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Ukraina znacznie obniży poziom zakłóceń na terenach przygranicznych


2014-11-24
19 listopada 2014 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy Urzędem Komunikacji Elektronicznej i Ukraińskim Krajowym Centrum Częstotliwości Radiowych dotyczące koordynacji wykorzystania w obszarze przygranicznym zakresu częstotliwości 880-890 MHz przez systemy radiokomunikacyjne.

 

Na mocy porozumienia strona ukraińska zobowiązała się do znacznego obniżenia poziomu zakłóceń, wytwarzanych przez stacje bazowe systemu CDMA, który jest używany na Ukrainie. Dotychczas zakłócenia spowodowane bliskością ukraińskiej sieci CDMA w znacznym stopniu degradowały zdolność sieci polskich operatorów Aero2 Sp. z o.o. i P4 Sp. z o.o. do świadczenia usług na terenie województwa Lubelskiego i Podkarpackiego z wykorzystaniem systemów GSM i UMTS 900. Zakłócanie polskich sieci przez stronę ukraińską jest spowodowane wykorzystaniem nietypowego w warunkach europejskich systemu CDMA 800, w którym zakres transmisji w łączu w dół (downlink) pokrywa się z zakresem łącza w górę (uplink) systemów GSM i UMTS. Zakłócanie polskich stacji bazowych przez stacje ukraińskie było przedmiotem sporu pomiędzy obiema administracjami od 2012 roku.

Dzięki osiągniętemu przez obie strony kompromisowi polscy operatorzy będą mogli poszerzyć zasięg swoich sieci i poprawić jakość usług we wspomnianych wcześniej województwach.

Porozumienie jest efektem przeszło dwuletnich negocjacji i prac, w ramach których wykonano m.in. laboratoryjne oraz terenowe badania wpływu sygnału stacji bazowych CDMA na odbiorniki stacji bazowych GSM i UMTS. W działania na rzecz rozwiązania sporu, poza specjalistami UKE i Ukraińskiego Krajowego Centrum Częstotliwości Radiowych, zaangażowani byli eksperci Instytutu Łączności, Aero2 Sp. z o.o., P4 Sp. z o.o. a także przedstawiciele ukraińskiej Państwowej Komisji ds. Krajowej Regulacji Łączności i Informatyzacji.

Autor informacji: (Wiktor Sęga) / (2014-11-24)
Udostępnienie informacji: (Monika Lewińska) / (2014-11-24 15:31)
Ostatnia zmiana: (Monika Lewińska) / (2014-11-24 15:31)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie