Zdjęcie grupowe pracowników UKE w koszulkach z logo Code & Share

“Code & Share. Programuj z klasą” – ustanawiamy rekord Guinnessa

Już 5 grudnia 2017 w szkołach podstawowych z całej Polski odbędzie się próba ustanowienia rekordu Guinnessa w programowaniu, w ramach  akcji społeczno-edukacyjnej “Code & Share. Programuj z klasą” organizowanej przez Fundację ArchitectsPL.  Akcja skierowana  jest do uczniów szkół podstawowych z klas od 4 do 7 w całej Polsce.

Do akcji zgłosiło się ponad 100 szkół, zarówno z małych miejscowości, jak i dużych miast. Pełen proces kwalifikacji zgodnych z procedurami Guinness World Records przeszła ponad połowa z nich. Lista szkół dostępna jest pod adresem www.programujzklasa.pl

#kodujzUKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi szereg kampanii w zakresie edukacji cyfrowej, kierowanych do najmłodszego pokolenia. Tylko w tym roku w zajęciach „Klikam z głową” wzięło udział prawie 40 000 dzieci, a w ramach akcji #kodujzUKE ponad 400 uczniów miało możliwość poznania podstaw programowania w języku sctratch. Są to zajęcia wykorzystujące  nowoczesne narzędzia do nauki kodowania: aplikacje Scottie Go! oraz programowalnie makiecie inteligentnego miasta. W przyszłym roku UKE planuje przeprowadzenie szkoleń dla 1800 dzieci.

Dlaczego kodowanie?

Kodowanie zwiększa kreatywność, uczy logicznego myślenia, a także współpracy, co jest ważne nie tylko dla przyszłych programistów.  Myślenie logiczne, wyobraźnia, algorytmika, grafika, matematyka uznawane są obecnie za kluczowe kompetencje przyszłości ważne nie tylko z perspektywy rynku pracy, ale także istotne dla rozwoju cyfrowej gospodarki. Celem projektu jest promocja dzielenia się wiedzą, która ma służyć rozwojowi społeczeństwa informacyjnego. Inicjatywa ma promować i rozwijać wśród uczniów szkół podstawowych cyfrowe umiejętności, które pozwolą im odnaleźć się w przyszłości na rynku pracy, w realiach coraz bardziej informatyzującej się gospodarki i przemysłu.

Jak ustanowić rekord?

5 grudnia 2017 roku o godz. 10:30 we wszystkich szkołach zakwalifikowanych do udziału w akcji, rozpocznie się lekcja programowania. Konspekt lekcji przygotowali eksperci z dziedziny programowania, przy współpracy z kadrą pedagogiczną. Próba ustanowienia rekordu Guinnessa odbywać się będzie z zachowaniem zasad, zgodnych z regulaminem Guinness World Records.

W akcję włączyły się również Fundacja Szkolna oraz miasta takie jak Warszawa, Gdańsk, Płock, Lublin, Poznań, Siemiatycze a także Gmina Rozogi. Akcja wspierana jest przez instytucje publiczne: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Szerokie Porozumienie na Rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Polsce oraz Fundację Orange.