Grupa osób przy stole konferencyjnym podpisuje dokumenty

Porozumienie Prezesa UKE i operatorów w sprawie CLI spoofingu

Prezes UKE podpisał z czterema największymi operatorami porozumienie, które za kilka miesięcy pozwoli ograniczyć zjawisko podszywania się pod numery telefoniczne (tzw. CLI spoofing). Razem z filtrowaniem SMS-ów umożliwi to skuteczną walkę z nadużyciami w komunikacji elektronicznej, których ofiarami padają użytkownicy telefonów w Polsce.

Porozumienie określa techniczne rozwiązanie tzw. „bezpiecznej zatoki”, unikatowe w skali globalnej. Pozwoli ono na weryfikację, czy połączenie przychodzące do danej sieci jest identyfikowane prawdziwym numerem, czy zmodyfikowanym, i czy  mamy do czynienia z próbą podszycia się pod inną osobę lub organizację. Jeśli weryfikacja wykaże, że zachodzi przypadek CLI spoofingu, to połączenie zostanie albo odrzucone, albo zestawione, ale bez prezentacji numeru dzwoniącego (czyli na ekranie odbiorcy pokaże się napis „Numer nieznany”). 

CLI spoofing jest w rękach przestępców narzędziem uwiarygadniającym w procederze podszywania się i wyłudzania, o czym niejednokrotnie można było przeczytać w mediach. Operatorzy to rozwiązanie wdrożą do września.

 

Więcej na naszym blogu