
UKE organizatorem spotkania z dyplomatami w Genewie
09 lipca 2025
Ponad 200 dyplomatów oraz ministrów odpowiedzialnych za cyfryzację z całego świata wzięło udział w organizowanym przez UKE i Ministerstwo Cyfryzacji spotkaniu wysokiego szczebla, które odbyło się w Genewie dzięki uprzejmości Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych.
Spotkanie zaszczyciła m.in. Doreen Bogdan-Martin, Sekretarz Generalna Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka oraz Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Biurze ONZ w Genewie Piotr Dzwonek.
Spotkanie dla państw-członków ITU organizowane jest corocznie i zawsze stanowi doskonałą okazję do nieformalnych rozmów, podczas których możemy przedstawiać polski punkt widzenia na najważniejsze sprawy dotyczące telekomunikacji, a także prezentować konkretne rozwiązania dotyczące zadań regulatora rynku. Rozmawialiśmy też m.in. o polskiej kandydaturze do Rady ITU w latach 2027-2030.
W tym roku tematem przewodnim spotkania była sztuczna inteligencja jako cywilizacyjna szansa. Jak mówił Prezes UKE, Jacek Oko, dzięki analizowaniu ogromnych ilości danych AI są w stanie szybko identyfikować podejrzane zachowania w sieci, takie jak phishing, oszustwa czy cyberataki. Banki, firmy technologiczne mogą korzystać z AI do ochrony danych użytkowników i zapobiegać nieautoryzowanym transakcjom. AI może pomagać ekspertom ds. bezpieczeństwa w przewidywaniu zagrożeń i reagowaniu na nie w czasie rzeczywistym. W przemyśle, rolnictwie czy logistyce sztuczna inteligencja pozwala na efektywniejsze zarządzanie produkcją, minimalizowanie odpadów czy przewidywanie awarii maszyn, co przekłada się na oszczędności i wyższą jakość produktów.
Rozwój sztucznej inteligencji wymaga jednak nie tylko inwestycji, ale też mądrego nadzoru oraz szeroko zakrojonej edukacji.
„Tu także postrzegam istotną rolę regulatorów rynku cyfrowego, ale i wszystkich innych instytucji, odpowiedzialnych za wzmacnianie pozycji konsumenta w świecie technologii i jego ochrony przed nadużyciami w internecie” – mówił Prezes UKE.
Pokazywał konkretne rozwiązania. Tylko od początku tego roku UKE przeprowadził warsztaty z ponad 170 000 młodych osób, których uczyliśmy m.in. ochrony danych i wizerunku w sieci oraz rozpoznawania manipulacji w mediach społecznościowych, w tym reagowania na fake newsy, clickbaity i deepfake’i. Dodatkowo ok. 10 000 seniorów nauczyliśmy zasad bezpieczeństw w sieci i ochrony przed cyberzagrożeniami.
Spotkanie to też okazja do promocji polskiej kultury. Goście otrzymali angielskie tłumaczenie opowiadania Stanisława Lema „Kongres Futurologiczny”.