Dwie kobiety w czarnych bluzkach na czarnym tle

Poradnik wakacyjny UKE, czyli jak bezpiecznie korzystać z usług telekomunikacyjnych podczas wakacji

Zaczęły się wakacje! Jak co roku przygotowaliśmy poradnik, w którym zwracamy uwagę na najważniejsze kwestie dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu i usług telekomunikacyjnych podczas urlopu.

Wakacje powinny być czasem relaksu, beztroski i wypoczynku, dlatego musisz pamiętać o tym, by przywieźć z wakacji piękne wspomnienia, a nie… wysoki rachunek za telefon lub utracone dane. Dlatego pamiętaj o kilku zasadach bezpieczeństwa, by uniknąć zagrożeń.

Roaming – nie narażaj się na koszty

Pamiętaj, że w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dzięki zasadzie Roam like at home (RLAH), za usługi telekomunikacyjne zapłacisz tyle, ile płacisz za nie w kraju. Jednakże są sytuacje kiedy dostawca może nam naliczyć dodatkowe opłaty:

 1. Jeśli korzystasz z roamingu w kraju spoza UE/EOG nie obowiązuje zasada RLAH, a dostawca może naliczyć opłaty zgodnie z cennikiem usług.
 2. W krajach EU/EOG dostawca ma prawo wprowadzić limit na transmisję danych bez dodatkowych opłat. Jeśli przekroczysz ten limit GB to możesz mieć naliczone dodatkowe opłaty. W ramach standardowego mechanizmu ochrony abonentów, dostawcy muszą ustawić domyślny limit kwotowy w wysokości równowartości 50 EUR miesięcznie oraz równowartości 100 EUR miesięcznie na transmisję danych w roamingu.
 3. Jeśli częściej przebywasz w krajach UE/EOG lub więcej korzystasz tam z usług niż w kraju to również możesz mieć naliczone dodatkowe opłaty.
 4. W wyjątkowych sytuacjach dostawca może naliczać opłaty jeśli ma zgodę Prezesa UKE - jeśli dostawca wykaże, że będzie ponosił stratę na usługach roamingowych.

Przed wyjazdem warto sprawdzić cennik usług roamingowych swojego dostawcy. Po przekroczeniu granicy dostawcy mają obowiązek przesyłać informacje o cenach usług – najczęściej smsem.

Szczegóły dotyczące. korzystania z roamingu za granicą i przy granicy znajdziecie w załączonym poradniku.

Fotki i relacje z wakacji

Lubimy się chwalić zdjęciami z wakacji, zwłaszcza jeśli odwiedzamy egzotyczne kraje z bajecznymi widokami. Niby nic w tym złego, ale… no właśnie, czy to bezpieczne? Pamiętaj, że jeden post ze zdjęciem z wakacji może wiele powiedzieć złodziejowi – przede wszystkim, że nie ma nas w domu.

Podczas wakacji wielu z nas uwielbia robić zdjęcia i dzielić się nimi ze znajomymi oraz rodziną. Jednak warto pamiętać, że zdjęcia cyfrowe zawierają metadane, które mogą ujawniać więcej informacji, niż byśmy sobie tego życzyli, np.:

 • datę i godzinę wykonania zdjęcia,
 • lokalizację GPS, czyli bardzo dokładne miejsce zrobienia zdjęcia,
 • model aparatu lub telefonu.

Publikowanie zdjęć z metadanymi może ujawnić:

 • Twoją dokładną lokalizację: geotagi mogą pokazać, gdzie dokładnie zostało zrobione zdjęcie, co może być ryzykowne, zwłaszcza gdy jesteś na wakacjach daleko od domu,
 • informacje o dacie i godzinie mogą zdradzić, kiedy i gdzie spędzasz czas,
 • dane osobowe, jeśli np. publikujesz bilety na wydarzenia lub bilety lotnicze,
 • szczegóły techniczne sprzętu: informacje o używanym sprzęcie mogą być wykorzystane przez osoby chcące przeprowadzić ataki phishingowe.

Jak zabezpieczyć metadane zdjęć?

Przede wszystkim przed wykonaniem zdjęcia, wyłącz funkcję geotaggingu w ustawieniach aparatu lub telefonu. Możesz też usunąć metadane przed publikacją zdjęcia z wakacji w mediach społecznościowych. Przed udostępnieniem zdjęcia zastanów się również, czy nie ujawnia ono zbyt wielu informacji o Twojej lokalizacji lub aktywnościach. Jeśli chcesz podzielić się zdjęciami w mediach społecznościowych wybierz odpowiedni poziom prywatności – pomyśl, czy chcesz, żeby Twoje zdjęcie widzieli wszyscy użytkownicy czy tylko Twoi znajomi.

Hotelowe Wi-Fi

Wyjeżdżając na wakacje za granicę bardzo często korzystamy z lokalnych sieci Wi-Fi, zwłaszcza w krajach poza UE/EOG lub miejscach ze słabym sygnałem sieci komórkowej. Większość podróżujących chce uniknąć wysokich opłat za roaming danych mobilnych. Hotelowe Wi-Fi zazwyczaj jest darmowe lub wliczone w koszt pobytu, co pozwala na nieograniczone korzystanie z internetu bez dodatkowych opłat. Jest to duża wartość dodana, ale zadbajmy o to, żeby nie narazić się na ryzyko utraty danych lub środków z konta. Warto znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym nasze dane będą bezpieczne.

 1. Sprawdzaj sieci Wi-Fi - przed połączeniem się z siecią Wi-Fi w publicznym miejscu, upewnij się, że jest to oficjalna sieć danego miejsca (np. kafejki, hotelu). Zasięgnij informacji u obsługi, aby uniknąć fałszywych sieci Wi-Fi.
 2. Unikaj logowania do bankowości internetowej i innych kont wymagających podawania wrażliwych danych podczas korzystania z otwartych sieci Wi-Fi.
 3. Korzystaj z logowania dwuskładnikowego (2FA) - włącz 2FA dla swoich kont, aby dodać dodatkową warstwę zabezpieczeń. Nawet jeśli haker przechwyci Twoje dane logowania, nie będzie mógł się zalogować bez dodatkowego kodu.
 4. Sprawdzaj, czy strony internetowe, które odwiedzasz, używają protokołu HTTPS. Szyfrowane połączenie HTTPS zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa podczas przeglądania internetu.
 5. Wyłącz udostępnianie plików - upewnij się, że funkcje udostępniania plików i folderów są wyłączone w ustawieniach systemowych, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do Twojego urządzenia.
 6. Wyłącz automatyczne łączenie z sieciami Wi-Fi - to pozwala uniknąć przypadkowego połączenia się z fałszywymi lub złośliwymi sieciami.
 7. Regularnie aktualizuj system operacyjny i aplikacje, aby zabezpieczyć się przed lukami bezpieczeństwa. Używaj oprogramowania antywirusowego i firewalla.
 8. Używaj VPN (Virtual Private Network) - VPN szyfruje całe połączenie internetowe, co utrudnia przechwycenie Twoich danych przez hakerów. Używając VPN, możesz bezpiecznie korzystać z otwartych sieci Wi-Fi.

Więcej zasad bezpieczeństwa znajdziesz w naszym poradniku! 

Życzymy Wam udanych, słonecznych, błogich, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Milena Górecka, naczelnik, Departament Polityki Konsumenckiej

Agnieszka Osełka, ekspert, Departament Polityki Konsumenckiej

Pliki do pobrania