Dwie kobiety w ciemnych żakietach na ciemnym tle

Portret cyfrowej firmy, czyli co pokazuje raport z badania klientów instytucjonalnych

W polskiej firmie jest średnio ponad pięć aktywnych kart SIM, za używanie których rachunek wynosi 400 zł miesięcznie. Praktycznie każda firma korzysta też z internetu, co ciekawe, 70 proc.  przedsiębiorców stawia na mobilny dostęp do sieci – wynika z naszego najnowszego badania klientów instytucjonalnych. Jaki zatem jest portret cyfrowej firmy?

Co roku robimy badania, które pokazują jak zmienia się polskie społeczeństwo, jak zmieniamy się my, użytkownicy usług cyfrowych. Istotne jest też dla nas sprawdzenie, jak w świecie technologii radzą sobie polskie firmy.

Komunikator biznesowy

Cały raport z badania znajdziecie na stronie, ale tu chcieliśmy podzielić się kilkoma najciekawszymi danymi. Czy wiecie choćby, że najczęściej używanym komunikatorem na telefonach biznesowych był Messenger? Korzystało z niego 81,5 proc. przedsiębiorców. Drugi z kolei to WhatsApp, którego używała ponad połowa firm. Dla prawie 65 proc. firm komunikatory internetowe okazały się bardziej funkcjonalne niż komunikacja za pośrednictwem sieci komórkowej.

Zdaniem prawie 63 proc. respondentów komunikatory internetowe mogą stanowić konkurencję dla usług telekomunikacyjnych, największą dla połączeń głosowych, zdecydowanie mniejszą dla SMS i MMS.

Co ciekawe, nadal jednak prawie 84 proc. przedsiębiorców najczęściej wybiera usługę połączeń głosowych przez sieć komórkową. Główną zaletą komunikatorów, według firm, które najczęściej do połączeń głosowych wykorzystują komunikatory internetowe, jest darmowość aplikacji, jak również brak ponoszenia kosztów za połączenia głosowe oraz tekstowe, również międzynarodowe.

Telefon to komórka, choć nie tylko

Nie powinno dziwić, że aż 99,4 proc. firm korzystało z telefonii mobilnej. Ciekawostką jest, że na jednego przedsiębiorcę przypadało średnio 5,5 aktywnych kart SIM, a przeciętny koszt usługi wyniósł nieco ponad 399 zł. A jednak wciąż 24,6 proc. przedsiębiorców korzysta z telefonu stacjonarnego. Średnie koszty usług telefonii stacjonarnej wyniosły 234,55 zł miesięcznie.

Przedsiębiorcy korzystający z tradycyjnej usługi telefonicznej jako główne powody, dla których nadal użytkowali tę usługę, wymieniali przede wszystkim posiadanie jej w pakiecie z inną usługą. Część badanych uważała, że telefonia stacjonarna ułatwia funkcjonowanie firmy, a numer stacjonarny zwiększa jej wiarygodność. Prawie co czwarty przedsiębiorca korzystał z tych usług z… przyzwyczajenia.

Co jednak ważne, prawie 58 proc. firm użytkujących telefonię stacjonarną byłoby skłonne z niej zrezygnować na rzecz telefonii mobilnej, np. w przypadku podwyżki cen usług lub rezygnacji przez operatora z nielimitowanych minut w usłudze telefonii stacjonarnej.

Jak internet, to (najczęściej) mobilny

To, że w firmie powinien być internet, wydaje się dziś oczywiste. Co więcej, dla 36,5 proc. respondentów jest on narzędziem kluczowym, niezbędnym do prowadzenia podstawowej działalności firmy. Jak wynika z badania, głównym celem posiadania dostępu do internetu przez firmy jest zdobywanie niezbędnych informacji oraz komunikacja z klientami (e-mail, komunikatory). Dzięki dostępowi do internetu przedsiębiorcy korzystali z portali informacyjnych oraz z wewnętrznej komunikacji w firmie.

Z dostępu do internetu w 2022 r. korzystało 91,4 proc. badanych firm. Ważne, że 70,7 proc. przedsiębiorców korzystało z dostępu mobilnego w telefonie komórkowym, prawie połowa z dostępu stacjonarnego, a 43,8 proc. z dostępu mobilnego na komputerze, laptopie czy też innym urządzeniu przenośnym. Średni miesięczny koszt usługi w przypadku internetu mobilnego wyniósł 137,89 zł, a stacjonarnego 119,36 zł.

Big Data i SI

Zaskoczeniem wydaje się natomiast, że wciąż mniej niż połowa firm kojarzy pojęcie Big Data w kontekście działalności przedsiębiorstwa, a zaledwie co piąta z nich korzysta z przetwarzania wielkich zbiorów danych. Ci jednak, którzy decydują się skorzystać z możliwości, jakie daje Big Data, uważają, że główną korzyścią jest wiarygodność danych (59 proc.), wzrost satysfakcji klientów (52,2 proc.) i poprawa systemu zarządzania w firmie (50,5 proc.). Co czwarty przedsiębiorca zauważa też ewentualne zagrożenia wynikające z przetwarzania wielkich zbiorów danych. Zdaniem prawie 48 proc. badanych stanowią je naruszenia prywatności, dla co trzeciej firmy takim zagrożeniem może być ryzyko błędów czy też ryzyko nadużyć wśród dysponentów danych.

A co ze sztuczną inteligencją? Na razie na automatyzację pracy przy wykorzystaniu SI decyduje się zaledwie co dwudziesta firma, a niewiele więcej planuje robić to w przyszłości. Główną przyczyną, dla której przedsiębiorcy próbują jednak zastąpić pracę ludzi rozwiązaniami sztucznej inteligencji, jest podążanie za rozwojem technologicznym, na który wskazuje 56 proc. firm korzystających z automatyzacji pracy.

Automatyzacja pracy związana jest zarówno z korzyściami, jak i zagrożeniami dla funkcjonowania firmy. Najczęściej wymienianą korzyścią, którą niesie ze sobą automatyzacja, jest oszczędność czasu, a kolejną - wzrost produktywności. W przypadku zagrożeń przedstawiciele firm obawiają się głównie zwolnień pracowników oraz awaryjności systemów.

 

Dorota Oniszczuk, naczelnik, Departament Strategii i Analiz
Dorota Wilkowska, główny specjalista, Departament Strategii i Analiz

 

Więcej szczegółów w raporcie z badania klientów instytucjonalnych przeprowadzonego w 2022 r.

Zapraszamy też do zapoznania się z raportem z badania klientów indywidualnych przeprowadzonego w 2022 r.