Kobieta w czerwonej marynarce na ciemnym tle

Zmiana standardu nadawania MUX-3, czyli na co się przygotować

Oglądasz telewizję naziemną? Już za niecały miesiąc, 14 grudnia 2023 roku, rozpocznie się proces zmiany standardu nadawania dla MUX-3, zawierającego programy TVP. Warto wiedzieć, co ta zmiana oznacza.

Dotychczas programy dostępne na MUX-3 nadawane były w standardzie telewizji cyfrowej DVB-T, który jednak w zasadzie odszedł już do lamusa. Dość powiedzieć, że programy dostępne na innych multipleksach już od zeszłego roku nadawane są w nowym standardzie DVB-T2. Zmiana dotyczy więc tylko multipleksu 3, obejmującego wyłącznie kanały Telewizji Polskiej SA. A zatem konsumentów raczej nie czeka wielka rewolucja. Jeśli oglądają już inne programy telewizji naziemnej, to znaczy, że posiadają telewizor (lub dekoder), pozwalający w niedalekiej przyszłości oglądać też programy z multipleksu 3.

Niekoniecznie nowy telewizor

Problem może dotyczyć tylko tych osób, które dotychczas ograniczały się do oglądania programów TVP, takich jak TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Historia, TVP Sport, TVP Kultura czy TVP Rozrywka. W ich przypadku sprawdzenie czy ich telewizor jest gotowy na nowy standard, jest dość proste: wystarczy wyszukać programy nadawane na MUX-1 i MUX-2, np. TV Trwam HD, Stoplatka HD, albo Polsat HD.

Co jednak, jeśli telewizor nie jest gotowy do odbioru programów kodowanych zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2)? Niekoniecznie trzeba od razu kupować nowy odbiornik. Czasem wystarczy dekoder, którego cena to ok 100-200 zł.

Więcej informacji znaleźć można na stronie telewizjanaziemna.pl. Pamiętajcie też, że nawet jeśli wy nie macie problemu z odbiorem telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2, zawsze warto spytać czy wszystko działa poprawnie np. u sąsiada lub rodziców – tym ostatnim zawsze możecie w razie czego kupić pod choinkę nowy odbiornik (lub dekoder). Wszystkie sprzedawane aktualnie w Polsce nowe dekodery telewizji naziemnej i telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC. Sprawdzić odbiornik możecie korzystając z wyszukiwarki dostępnej na telewizjanaziemna.pl. Po wpisaniu marki i modelu telewizora wyświetlą się parametry, w tym informacja o wsparciu DVB-T2/HEVC. Jeżeli w wyszukiwarce nie znajdziesz danego modelu, to znaczy, że nie jest przystosowany do standardu DVB-T2.

Nowy standard to lepsza jakość obrazu i dźwięku – wszystkie programy będą bowiem nadawane w jakości HD. Oznacza to choćby, że takie programy jak TVP3 i TVP Historia będą po zmianie dostępne w znacznie lepszej rozdzielczości obrazu i z lepszym dźwiękiem – dotychczas bowiem nadawane były tylko w standardowej rozdzielczości. Zmiany w nadawaniu telewizji to także możliwość oferowania przez nadawców nowych atrakcyjnych usług, w tym usługi telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

Na prawidłowy odbiór telewizji naziemnej ma wpływ ustawienie anteny w kierunku nadajnika (obiekt nadawczy). Tylko wtedy sygnał telewizyjny będzie docierał bez zakłóceń. Informację o właściwym dla lokalizacji kierunku ustawienia anteny telewizyjnej znajdziesz na stronie internetowej emimaps.emitel.pl. 

Kiedy nastąpi przełączenie?

Terminy zmiany standardu nadawania w MUX-3 są jasno określone. I tak w nocy z 14 na 15 grudnia 2023 r. zmiana nastąpi w Polsce zachodniej, czyli woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim i śląskim. W nocy z 18 na 19 grudnia 2023 r. zmiana obejmie Polskę wschodnią, czyli woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie. Od 19 grudnia programy z MUX-3 w całej Polsce będą nadawane wyłącznie w nowym standardzie.

Ważną informacją jest też to, że pięć programów TVP nadawanych będzie przez pewien czas równoległe na MUX-3 i MUX-6: między 15 grudnia 2023 r. a 12 stycznia 2024 r. dotyczyć to będzie TVP 1, TVP 2, TVP Info, a między 19 grudnia 2023 r. a 12 stycznia 2024 r. obejmie to TVP ABC, TVP Kultura. 

 

Milena Górecka, naczelnik, Departament Polityki Konsumenckiej